Rudilių Jono Laužiko universalus daugiafunkcis centras, įgyvendindamas projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“, finansuojamą iš Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo priemonės „Pagalba ekstremalios situacijos atveju“, liepos 17-21 d. surengė stovyklą „Pažink mūsų kraštą“. Joje dalyvavo 16 įvairaus amžiaus vaikų iš Ukrainos.
Stovyklos metu buvo organizuotos veiklos, padedančios susipažinti su mūsų krašto istorija, kultūra, amatais, lankytinomis vietomis. Dalyviai keliavo po Kupiškio, Panevėžio, Anykščių, Pasvalio bei Molėtų rajonus.
Daugiausiai veiklų vyko mūsų rajone. Vaikai lankėsi Panevėžio aps. VPK Kupiškio r. policijos komisariate. Policijos pareigūnė Ineta Baronaitė supažindino su policininkų darbu, patalpomis, turima įranga. Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje bibliotekininkės Neringa Paukštienė ir Irėna Dugnienė mokė vaikus pasigaminti kvapnius, spalvotus muiliukus. Kupiškio aeroklubo savininkas Laurynas Griauzdė papasakojo apie Kupiškio aeroklubo įkūrimą, jo turimus lėktuvus ir lakūno profesiją. Kupiškio r. kūno kultūros ir sporto centre vaikai išbandė nesudėtingus sportinius žaidimus. Pramoginio pasiplaukiojimo laiveliu „Jara“ po tvenkinį metu stovyklautojai sužinojo kaip atsirado Kupiškio marios. Apie kalvystę, dirbinių simboliką pasakojo ir praktiškai amatą demonstravo menininkas Audrius Laucius.
Ekskursija ir edukaciniai – praktiniai užsiėmimai vaikų laukė Kupiškio technologijos ir verslo mokykloje. Čia stovyklautojai susipažino su apdailininko, technikos priemonių remontininko, padavėjo profesijomis. Vaikai ne tik išbandė įvairius įrankius, bet buvo pavaišinti gaiviais ir gardžiais kokteiliais.
Savo istorija ir išskirtinumu žavėjo Palėvenė. Vaikai apžiūrėjo Komaro dvarą. Palėvenės Domininkonų vienuolyne kepė kvapnias bandeles, ieškojo paslėpto lobio, lankėsi Šv. Dominyko bažnyčioje.
Kupiškio jaunimo centre vaikų laukė paslaptingi ir smagūs moksliniai eksperimentai su skystu azotu, kuriuos patys galėjo išbandyti mokslinio šou „Atradėjas“ metu.
Panevėžyje stovyklautojai dalyvavo edukaciniame keramikos užsiėmime. Kiekvienas dekoravo lėkšteles patinkančiomis spalvomis ir ornamentais. Aktyvios pramogos laukė batutų ir pramogų kambaryje.
Pasvalio krašto muziejuje vaikai susipažino su šio rajono kraštovaizdį formuojančio ir keičiančio gipso atsiradimą ir savybes. Stovyklautojai pasigamino po spalvotą magnetuką iš gipso. Po edukacinio užsiėmimo laukė smagios pramogos Raubonių atrakcionų parke.
Anykščiuose vaikai išbandė vasaros rogutes ant Kalitos kalno. Nemažai jėgų pareikalavo įvairaus sudėtingumo laipynių trasos Dainuvos pramogų parke.
Molėtuose stovyklautojai lankėsi etnokosmologijos muziejuje, kur apžiūrėdami įspūdingą ekspoziciją sužinojo apie žmogaus ryšį su Kosminiu pasauliu, kalendorines šventes, mokslininkų tyrinėjimus ir atradimus. Nuostabūs vaizdai atsivėrė pakilus į apžvalgos aikštelę.
Vykdytos stovyklos „Pažink mūsų kraštą“ metu buvo organizuotos visos numatytos veiklos, vaikai susipažino su lankytinomis vietomis, prasmingai leido laisvalaikį. Edukacijų metu stovyklautojai ne tik sužinojo, bet praktiškai išbandė keletą amatų, pasigamino unikalių, mielų dirbinių, kurie dar ilgai primins stovyklą. Tikimės, kad stovyklos dalyviai daugiau sužinojo apie Lietuvos istoriją, tradicijas, amatus ir praplėtė savo žinias bei patirtį.